HEPYAŞAM DERNEĞİ

28 TEMMUZ HEPATİT GÜNÜ KADIKÖY ETKİNLİKLERİ - VİDEO

Kadıköy'de 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Türk Karaciğer Vakfı, Viral Hepatitle Savaşım Derneği ile Hepatitle Yaşam Hasta ve Hasta Yakınları Toplumsal Bilgilendirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğince gerçekleştirilen etkinlik kapsamında, İstanbul Kadıköy İskele Meydanı'nda kurulan çadırda vatandaşlar, hepatit konusunda bilgilendirildi. Ayrıca hastalığa dikkati çekmek için pandomim gösterisi yapıldı.

İstanbul Üniversitesi  Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, yaptığı açıklamada, hepatitin belirtilerinin karaciğer enfeksiyonu olduğunu ve bunu da beş virüsün etkilediğini söyledi.

Tabak, "Bunlardan Hepatit B, C ve D karaciğerde kronik hepatite neden oluyor. Daha sonra siroz veya karaciğer kanseri oluşabiliyor. Hepatit B virüsü sıklığı ülkemizde yaklaşık yüzde 4 civarında. Hepatit C yüzde 1 civarında" diye konuştu.

Kronik hepatitin, siroz gelişene kadar herhangi bir belirti vermediğini vurgulayan Tabak, şunları kaydetti:

"Onun için biz buna 'sessiz katil' diyoruz. Hepatit B virüsüne bağılı olarak yılda yaklaşık 10 bin kişiyi kaybediyoruz. Halbuki bu hastalığın tanısını basit bir kan testiyle yapabiliriz. Hepatit B ve C'nin yaklaşık 25 yıldır tedavisi yapılmaktadır. Özellikle Hepatit C'nin tedavisinde kısa sürede çıkacak ilaçlarla, çok kısa sürede hastalık ortadan kalkacak. Hepatit B'nin aşısı vardır. 1998 yılından beri yeni doğanlardan başlamak üzere yapılmaktadır."

Tabak, herkesin Hepatit B ve C testlerini yaptırması gerektiğinin altını çizerek, testi pozitif çıkan hastaya mutlaka doktoruna başvurmasını tavsiye etti.

Korunmasız cinsel ilişki, kan nakli, şırınga paylaşımı, ortak kullanılan diş fırçası ve tıraş bıçağı, hepatitin bulaşmasını kolaylaştırdığına dikkati çeken Tabak, hijyenik olmayan ortamlarda yaptırılan dövme-piercing ve manikür-pedikür gibi uygulamaların da tehlikeli olduğunu sözlerine ekledi.

DÜNYA HEPATİT GÜNÜ 2014 KADIKÖY ETKİNLİKLERİ VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFA TIKLAYIN

 

Ortam

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.