HEPYAŞAM DERNEĞİ

Uzmanlar, Hepatit C sorularını yanıtladılar

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Sağlık Bakanlığı, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü'nde, Türkiye'nin önde gelen doktorlarını hepatit konusunda gelecek soruları yanıtlamak üzere Facebook platformunda bir araya getirdi. 28 Temmuz Perşembe günü, doktorlar, Saat 12.00 ile 13.00 arasında hepatit konusunda merak edilenleri yanıtladılar. Uzmanlara yöneltilen soruların bazıları şöyleydi:

- Herkese iyi çalışmalar. Aile hekimi olarak hastalarımıza elimizden geldiğince bilgilendirme ve uygun durumlarda da tarama yapıyoruz. Bu yolla birçok hepatit vakası yakaladık ama kayıtlı hastamızın fazla olması nedeni ile koruyucu sağlık hizmetlerine yeterince zaman ayıramıyoruz. Bakanlık olarak kanser taraması gibi bir tarama programı düşünülebilir mi? Saygılarımla

- Bazı uzmanlar tükrükde de hepatit virüslerinin olduğunu söylüyorlar. Mesela siz yorumlara verilen cevapta kan , cinsel yolla ve anneden bebeğe bulaşma olduğunu söylüyorsunuz. Hepatit virüslü bir bireyin tükürüğünün başka bir insanın açık yarasına değmesiyle bulaşma durumu nedir. (Bunu HIV için de cevaplamanızı istesem...) Yine hepatitli bir insanı tükürüğünün veya kanının kırım kongoda olduğu gibi göze değmesiyle hastalık oluşur mu?

- Diş hekimliğinde tam bir risk var... Hekimler bilinçli, tamam da ya taşeron işçisi veyahut temizlik personeli yapıyor teknikerin yapması gerekeni.. Çapraz enfeksiyon bulaşması yollarından kaç tanesinin haberi var acaba.. Personel bu işin eğitimini almış ve bazı şeylerin bilincinde yetişmiş, dikkatli titiz insanlardan seçilmeli.. Diplomasında tekniker-teknisyen vs.. yazan.. !

- Hepatit aşılarının 100'de 100 koruyucu olmadığı sağlıkçılar tarafından söyleniyor.Siz bu konuda ne dersiniz?

- Merhaba kolay gelsin, ben Manavgat'da ikamet ediyorum. Hepatit c hastasıyım. Yaklaşık 7 yıldır herhangi bir tedaviye başlamadım. Karaciğerimde sıkıntı hissediyorum. Tedaviye başlamak istiyorum. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.