HEPYAŞAM DERNEĞİ
Pazartesi, 22 Temmuz 2019 20:50

Hepatit C İstanbul Zirvesi çalışmalarını tamamladı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Karaciğer hastalığı tedavisinin Avrupa’da en yüksek standartlara ulaşması için çalışmalarını sürdüren Avrupa Karaciğer Hastaları Birliği (ELPA-European Liver Patients’ Association), kan yoluyla bulaşan ve erken teşhis edilmezse siroz ve ölümle sonuçlanabilen hepatit C hastalığını tüm yönleriyle ele almak üzere özel bir toplantı serisi düzenledi. Toplantının birinci gününe sivil toplum kuruluşları; ikinci gününe ise hekim derneği üyeleri, vakıf temsilcileri ve Adalet Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası İlaç Daire Başkanlığı, Yeşilay, Kızılay, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri katıldı.  

Toplantıda hepatit C ile mücadele için global hedefler, ülkemizde Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı kapsamında gerçekleştirilen farkındalık artışı, virüs bulaşmasının engellenmesi ve hastalık yükünün azaltılması konusundaki çalışmalar değerlendirildi. Multidisipliner yaklaşım için gereken adımlara yönelik fikir paylaşımında bulunulan toplantıda başarılı uygulamaların örnek alınması ve yaygınlaştırılması amacıyla Avrupa ülkeleri arasında iş birliği sağlanması amaçlandı.

HEPATİTLE MÜCADELEDE SİVİL TOPLUMUN ROLÜ

ELPA@Home Programı adı altında düzenlenen toplantıda Hepatitle Yaşam Derneği (HEPYAŞAM) Derneği Başkanı Hilal Ünalmış Duda, “Viral hepatitlerin toplum sağlığı açısından oluşturduğu sorunun ortadan kaldırılmasında; önleme çalışmaları ve mahkumlar, uyuşturucu madde bağımlıları ve göçmenler gibi yüksek riskli gruplar için taramalar ve tedavinin yaygınlaştırılması en önemli başlıklardır” dedi. Toplantının ilk gününe, hepatit C ile mücadelede karşılaşılan güçlükleri anlatmak ve hastaların sesi olmak için hasta dernekleri ile bir araya geldiklerini belirten Duda, “ELPA’nın Türkiye’ye gelmesi, hepatit C ile mücadelede hasta ve hasta yakınlarının karşılaşabileceği sorunları tekrardan gündeme getirmemize fırsat oldu” dedi. Bunlara ek olarak, hastalık yönetimini kolaylaştırmak ve hastaların teşhisi için hastane kayıt sistemlerine erken uyarı sistemlerinin entegre edilmesi, bunlar aracılığıyla tüm branşlarda anti-HCV testi sonucu pozitif olan hastaların bir enfeksiyon ya da gastroenteroloji hekimine yönlendirilmesi önerilmelidir” diye ekledi.

PAYDAŞLARI AKSİYONA DAVET EDİYORUZ

Toplantıda ELPA Proje Yöneticisi Julio Burman da ELPA@Home programı hakkında bilgi verdi. Burman konuşmasında şu açıklamalarda bulundu: “DSÖ raporuna göre dünyada 71 milyon kişide kronik hepatit C enfeksiyonu olduğu tahmin ediliyor. Aynı rapora göre 2015 yılında 1 milyon 340 bin kişi viral hepatitlere bağlı gelişen siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. 2016 yılında, 2030 yılına kadar yeni viral hepatit vakalarında %90 ve viral hepatitlere bağlı ölümlerde %65 azalma sağlamayı hedefleyen DSÖ Global Sağlık Stratejisi hazırlanmış ve Türkiye’nin de yer aldığı 69. Dünya Sağlık Asamblesi’nde oy birliğiyle kabul edilmiştir. Hepatit C’nin Türkiye’de eliminasyonuna yönelik önemli adımların atıldığını görmek mutluluk verici” dedi.

KAYIP HASTALARIN TEDAVİYE ERİŞİMİ

Toplantıda konuşma yapan Viral Hepatitle Savaşım Derneği’nden Prof. Dr. Fehmi Tabak ise Türkiye’deki nüfusun %0,5 ile %1’inin hepatit C virüsü taşıdığına dikkat çekti. Prof. Dr. Tabak, “Türkiye, viral hepatit ile ilgili ulusal önleme ve kontrol programı ile halk sağlığı açısından çok büyük ve önemli bir adım atmıştır. 2018-2023 yıllarına yönelik program sayesinde, viral hepatitlere karşı ülkemizdeki mücadele daha planlı, daha ölçülebilir ve daha izlenebilir hâle gelmiştir” dedi.

Ülkemizde 2012-2016 yılları arasında gerçekleştirilen karaciğer nakillerinin yarısından fazlasını, viral hepatitlere bağlı karaciğer yetmezliklerinin oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tabak, “Hastalığın ileri evrelere kadar genelde belirti vermeden sessiz seyretmesi nedeniyle çoğunlukla tesadüfi olarak tanı alan hastaların, bir an önce tedaviye yönlendirilmesi; yüksek bulaş riski taşıyan grupların da tespit edilip değerlendirilmesi ve süreç boyunca düzenli takibinin yapılması sağlanmalıdır. Özellikle “kayıp hasta” diye tabir ettiğimiz hasta grubunun tedaviye erişimi için hastanelerde geçmiş tarihlere dönük olarak laboratuvar verilerinin viral hepatitlere yönelik analiz edilmesi önemlidir. Bu gibi bilimsel çalışmaların ülke geneline yayılması adına insan kaynağı desteği de gerekmektedir” diye konuştu.

ELPA@Home Programı’nın en önemli amaçları arasında, 2030 yılı viral hepatit eliminasyon projeksiyonuna yönelik DSÖ hedeflerini desteklemek yer alıyor. Program, ELPA üyesi hasta derneklerinin kendi ülkelerinde bu amaca yönelik faaliyetlerini geliştirmeyi hedeflerken; sivil toplum örgütleri, karar vericiler, hekimler, hastalar ve medya ile bir araya gelerek ihtiyaca yönelik çalışmalar yapılmasını da teşvik ediyor.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.