HEPYAŞAM DERNEĞİ
Salı, 27 Temmuz 2021 15:50

28 TEMMUZ DÜNYA HEPATİT GÜNÜ : HEPATİT BEKLEYEMEZ

Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

28 TEMMUZ DÜNYA HEPATİT GÜNÜ : HEPATİT BEKLEYEMEZ

Bütün dünyada yaygın bir sağlık sorunu olan viral hepatitlere dikkat çekmek için Dünya Sağlık Örgütü tarafından saptanan 28 TEMMUZ DÜNYA HEPATİT GÜNÜ dolayısıyla bu bilgi dosyasını sizler için hazırladık.

Amacımız sizin yayınlarınız aracılığı ile topluma ulaşmak, hepatit konusunda doğru bilgi akışını sağlamaktır.

Bildiğiniz gibi bütün dünya büyük bir pandemi yaşadı ve yaşıyor. Böyle zamanlarda diğer hastaların sağlık kuruluşlarına gitmekten çekindiği bu yüzden Covid 19 dışında diğer hastalıkların ihmal edildiği gerçeğini de yaşamaktayız.

İlaç tedavileri süren hastaların tedavilerinin mümkün olduğunca devam ettiği ancak yeni teşhislerde aksamalar olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl Dünya Hepatit Günü’nün ana sloganı HEPATIT CAN’T WAIT olarak belirlendi. Biz de aynen Türkçe olarak HEPATİT BEKLEYEMEZ diyoruz. Teşhisi koyulmamış hastalar bu pandemi döneminde tedaviye alınamadıkları için uyarıda bulunma görevimizi yerine getiriyoruz.

Karaciğerimiz önemli bir organdır. Hepatitler kontrol altına alınmaz, tedavi edilmezse karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi istenmeyen büyük sağlık sorunlarına yol açabilir. Karaciğer nakli gerekebilir ki bu hiç de kolay bir operasyon değildir.

Türk Karaciğer Vakfı ve Hepatitle Yaşam Derneği tarafından hazırlanan bilgileri ve görselleri ekte bulacaksınız. Ayrıca 28 Temmuz gecesi saat 21.00’den sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Galata Kulesi sarı renkte ışıklandırılacaktır.

Saygılarımızla.

Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu
Türk Karaciğer Vakfı Başkanı

 

Dr. Hilal Ünalmış Duda (Ph.D)
Hepatitle Yaşam Derneği Başkanı

 

 

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.