HEPYAŞAM DERNEĞİ
Salı, 27 Temmuz 2021 16:12

YILMAZ ÇAKALOĞLU HER YÖNÜYLE HEPATİT'İ ANLATTI

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Türk Karacaiğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, hepatit hakkında ayrıntılı bilgiler verdi: 

·        Dünyada 1.3 milyon, Türkiye’de yaklaşık 15-20 bin kişi her yıl hepatit B ve Hepatit C’ye bağlı karaciğer sirozu ve kanserinden ölüyor.

·        Halbuki her iki enfeksiyonun tanısı çok kolay ve tedavisi mümkün.

·        Hepatit B için koruyucu, etkili ve güvenilir aşılar var.

·        Hepatit B hastaları için güçlü antiviral etkili ilaçlarla tedavi mevcut.

·        Hepatit C tedavisi tıp tarihinin en başarılı öykülerinden birisi. Ağızdan alınan ilaçlarla virüsü yok eden kalıcı tedavi (kür) hemen her hastada mümkün.

·        Sosyal Güvenlik Kurumu doktor raporu ile bu ilaçları ücretsiz sağlamaktadır.

·        Hedef dünyada ve ülkemizde Hepatit B ve Hepatit C hastalarının hepsine tanı koymak ve hastaların tamamını tedavi etmektir.

·        Erken tanı ve tedavi sayesinde siroz ve karaciğer kanseri gelişmesi önlenecek ve insanlarımız normal yaşama devam edecektir.

·        Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Karaciğer Vakfı (TKCV), HepYaşam Derneği ve viral hepatitle ilgilenen diğer STK’lar “Viral Hepatitlerin Eliminasyonu 2030” kampanyasına katılmışlardır.

·        Maalesef hala dünyada ve Türkiye’de viral hepatitli hastaların en az % 80’i hastalığından habersizdir. Bu hastalar uzun vadede siroz ve kanser olma riski altında ve aynı zamanda başkaları için bir bulaş kaynağı.

·        SONUÇ: Her türlü tedavi olanaklarına sahibiz, ülkemizin her köşesinde yapılabilen basit kan testleri ile hepatit B ve C tanısı konabilir ve hastalar Gastroenteroloji veya Enfeksiyon Hastalıkları uzmanlarınca tedavi edilebilir.

·        Hepatit B ve hepatit C ilaçları ülkemizde mevcut ve ücretsiz. Buna rağmen tedavi alması gereken hastaların sadece %10-20’sine ulaşabilmiş durumdayız.

·        Ülkemizde tedavi olması gereken 300 bin hepatit C ve bir milyon civarında kronik hepatit B hastası vardır. Her 10 kişiden ancak 2’si tedavi almaktadır.

·        Herkes, öncelikle erişkinler mutlaka hepatit B ve C testlerini yaptırmalı, testi pozitif olanlar uzman hekime başvurmalı ve gerekiyorsa tedavi olmalıdır.

·        Erken tanı ve tedavi siroz ve kanser gelişimini önler, yaşam kurtarır.

·        “HAYDİ TÜRKİYE, HERKES HEPATİT B ve HEPATİT C TESTLERİNİ YAPTIRSIN, TANI KONMAMIŞ ve TEDAVİ EDİLMEMİŞ HEPATİTLİ HASTA KALMASIN”

Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, TKCV Başkanı                                     
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. , Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.                                           

 

HEPATİT B VİRÜSÜ ENFEKSİYONU İÇİN ÖNEMLİ VE YARARLI BİLGİLER:

1)     Hepatit B’li insanların yaşadıkları sosyal ve toplumsal sorunlar

-Her türlü sporu yapabilir, bireysel ve takım oyunu şeklindeki her türlü sportif aktiviteye kısıtlamasız katılabilirler. Başkalarına bulaşabilir düz mantığı ile engellemelere maruz kalmaları bilimsel gerçeklere ve insan haklarına ve mevcut hukuk kuralarına aykırıdır, yersizdir…

-Yüzme havuzlarında hepatit B bulaşmaz…

2)     Hepatit B’li kadınlar veya erkekler her işte çalışabilir. Sadece hepatit B’nin

sebep olduğu karaciğer hastalığının ilerlemiş olması durumunda (siroz ve ileri evre siroz) fizik kapasitesinin elverdiği işleri yapabilir. Kısıtlama nedeni karaciğer hastalığının veya karaciğer fonksiyonlarının derecesi ile ilgilidir. Hepatit B’li olması değildir.

 

3)     Hepatit B için doğru yanlış, yerli yersiz birçok farklı ortamda (evlilik öncesi, askerde, spor kulüplerinde, sosyal tesislerde vb.) taramalar yapılmaktadır. Burada amaç hepatit B’li insanlara kısıtlama getirmek olmamalıdır. Bu durum olumlu anlamda kullanılmalı, hepatit B’li insanların uzman doktora başvurup tedavi olmaları ve kendileri ve çevreleri için risk faktörü olmaktan çıkmaları sağlanmalıdır. Bu da gerekiyorsa ilaçla tedavi ve yakınlarının aşılanması ile olur.

 

4)     Dünyada artık her türlü sportif aktivitede kanayan yarası veya travması olanlar varsa müsabaka hemen durdurulmakta veya ilgili kişi saha kenarına alınmakta kanama durdurulup yara bere iyice temizlenip tıbbi bandajlama yapıldıktan sonra sahaya alınmaktadır.

 

5)     Hepatit B’li kişilerin aynı evi paylaştıkları arkadaşları, partnerleri veya aile üyeleri mutlaka hepatit testlerini yaptırmalı, aşı olması gerekenler hepatit B’ye karşı aşılanmalıdır.

 

6)     Hepatit B’li kişilerle aynı evde yaşamak, aynı işyerinde çalışmak, yemek içmek, delici-kesici-vücuda nüfuz edici (traş bıçağı, tırnak makası, diş fırçası vb.) olmayan eşyaları kullanmakla bulaşma olmaz. Kan dışındaki diğer vücut salgıları ile hepatit B’nin bulaştığına dair yeterli kanıt yoktur.

 

 

HER TÜRLÜ İMKANA SAHİBİZ, HİÇBİR EKSİĞİMİZ YOK MU?

Vardır tabi ki. Ama zamanla hepsi tek tek gideriliyor, sorunlar çözülüyor.

-Yakın zamana kadar, bir kez hepatit C tedavisi alan; cevapsız kalan veya nüks eden hastalarda yeni ilaçlarla tekrar tedavi yapılamıyordu. Bu sorun giderildi.

-Hepatit C’li hastalarda biyopsi gerekiyordu, bu şart kaldırıldı.

-Hepatit B’li ve tedavi olması gereken hasta kararında hala karaciğer biyopsisi gerekli. Artık non-invazif metodlarla karaciğer fibrozisi, hastalığın derecesi belirlenebiliyor. Virolojik testler, görüntüleme, fibrozisi ölçen yöntemlerle bu karar rahatlıkla verilebilir.

EN BÜYÜK SORUN: Daha çok hastaya tanı koymak, daha çok hastayı tedavi ederek hasta havuzunu küçültmek, 2030 eliminasyon hedeflerine ulaşmak…

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.