HEPYAŞAM DERNEĞİ

Tıbbi Dernekler, Türkiye’de Tedavi Bekleyen Hepatit C Hastaları İçin Çağrıda Bulundu

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlanmış ve bir süredir geri ödeme sistemine dahil edilmeyi bekleyen Hepatit C tedavisinde kullanılan yeni ilaçlar için tıbbi derneklerden ortak çağrı yapıldı. Viral Hepatitle Savaşım Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği ve HepYaşam - Hepatitle Yaşam Hasta ve Hasta Yakınları Toplumsal Bilgilendirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanlarının açıklamasında Türkiye’de yaklaşık 500-530.000 Hepatit C hastasının bulunduğu, bunlar içinden tanısı koyulanların bir an önce tedavilerine başlayabilmeleri için başarı oranı yüksek yeni Hepatit C ilaçlarının kullanılabilmesinin ihtiyacı ve önemi vurgulandı.

Hepatit C hastalığı, Hepatit C virüsünün (HCV) sebep olduğu ve karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon. Dünyada her yıl 350,000’den fazla kişi hepatit C’nin yol açtığı sonuçlar nedeniyle yaşamını kaybediyor. Ülkemizde Hepatit C’nin görülme sıklığı ise %0,5 ila %0,9 arasında. Hastalık, virüsle enfekte olmuş kan ve kan ürünleriyle, steril olmayan aletlerle yapılan tıbbi ve cerrahi girişimlerle, damar içi uyuşturucu kullanımıyla, dövme ve piercing uygulamaları ile, doğum sırasında anneden çocuğa ve nadiren de olsa virüsü taşıyan kişiyle girilen korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşıyor.Hepatit C için yeni kullanılmaya başlayan tedavilerhastalığı %95-100 oranında ortadan kaldırıyor. Üstelik bu tedaviler hepatit C virüsünü vücuttan tamamen uzaklaştırıyor ve virüs yok oluyor.

Viral Hepatitle Savaşım Derneği, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği ve HepYaşam - Hepatitle Yaşam Hasta ve Hasta Yakınları Toplumsal Bilgilendirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı temsilcileri bir araya gelerek Türkiye’deki hastaların bu yeni tedavilere ulaşabilmeleri için çağrıda bulundular.

Konu hakkında konuşan Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak ‘’Türkiye’de yaklaşık 500 bin Hepatit C hastası bulunduğu tahmin edilmektedir.Bunlardan ancak 85-90.000 tanesine tanı konulabilmiş durumda. Türkiye’de yaklaşık 30.000 civarında hasta, yeni tedaviler sayesinde sağlığına kavuşmayı bekliyor.Bu sebeple hastaların gerek sağlık gerekse sosyal yaşamları açısından yeni tedavilere ulaşmaları çok önemli.Tüm hastalar şu an bu tedavilerden ne yazık ki faydalanamıyor. Bizim temennimiz hastalığın bulaşmasının ve yayılmasının da önüne geçilmesini sağlayacak Hepatit C alanındaki yeni tedavilerin; SGK tarafından en kısa sürede karşılanması ve tüm hastalarımızın hızlıca tedavilerine başlayabilmeleri’’ dedi.

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Sabahattin Kaymakoğlu ise ‘’Hepatit C önemli bir toplum sağlığı sorunu ve karaciğer hastalığının ülkemizde en sık görülen ikinci nedeni. Bu hastalara ilk tanı konulduğunda, yüzde 30’u karaciğer sirozu evresine ilerlemiş durumda oluyor. Her yıl karaciğer sirozlu hastaların %3’ü de karaciğer kanserine yakalanıyor. Hastalar tarafından hastalığın yeterince tanınmaması ya da toplum tarafından bulaş yollarının doğru bilinmemesi sebebiyle Hepatit C, hastaların ve ailelerinin hayatlarını birçok farklı şekilde etkiliyor. Böyle önemli bir hastalıkta %95-100 oranında başarı sağlayan ve vücuttan tamamen bu virüsü atabilen yeni ilaçlara biran önce ulaşabilmek son derece önemli. Tüm dünyanın, hepatit C hastalığını tıpkı çiçek, veba gibi kökü kazınan mikrobik hastalıklar arasına katmayı tartıştığı bu günlerde ülkemizdeki sağlık otoritelerinin, bu kadar yüksek başarı oranlarına sahip bu tedavilere ulaşmayı bir an önce kolaylaştırmaları gerekiyor. Böylece hem hastalığın yayılmasının ve bulaşmasının önüne geçilir, hem de erkenden tedavisi mümkün hale gelir. Bu çerçevede her hastanın yeni tedavilerden faydalanabilmesi için bu yeni ilaçların en kısa sürede geri ödeme sistemine alınmalarını umuyoruz’’ dedi.

Konu hakkında konuşan bir diğer isim olan HepYaşam - Hepatitle Yaşam Hasta ve Hasta Yakınları Toplumsal Bilgilendirme Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr. Hilal Ünalmış Duda, ‘’Hepatit C önemli bir toplum sağlığı sorunu olmasının yanında hastalık hakkındaki yanlış ve eksik bilgiler hastalar açısından önemli bir damgalanma  ve dışlanma nedeni. Yanlış algılar nedeniyle oluşan damgalanma, hastaların sosyal ve iş yaşamlarını ciddi biçimde etkiliyor. Tüm hastalarımızın en kısa sürede sağlıklarına kavuşup, hayatlarına normal bir şekilde devam edebilmeleri için yeni Hepatit C tedavilerine ulaşabilmeleri çok önemli. Türkiye’deki hastaların da dünyadaki pek çok ülkede olduğu gibi yeni Hepatit C ilaçlarına erişebilmeleri için sivil toplum kuruluşu olarak doktorlarımızın, hastalarımızın, hasta yakınlarımızın ve duyarlı vatandaşlarımızın katıldığı bir imza kampanyası düzenledik. Umarız bu yeni tedaviler en kısa sürede geri ödeme kapsamına alınır ve tedavi bekleyen hastalarımız sağlıklarına kavuşur.’’ dedi.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.